28 Kasım 2014 Cuma

olur bana böyle bazen

hala çocuk hissettiğim herhangi bir eylül akşamı. 
kaportacıdan çıktığı her akşam gibi saldalyeleri masada takla attırılmış kahvenin girişinde hüzne bulanmış hikayesinin play tuşuna basardı litrelik marmara'sını içerken. sonra duraksardı. eskileri hatırlayıp gözyaşlarını tutardı, evvela gözyaşıyla boyayabileceği bi duble sek rakı yoktu. 
ne zaman sevmeden yaşasam eksikti bi köşem derdi. sonra sulandırılmış biranin verdiği yetkiye dayanarak anlatırdı, sarma cıgarasını elinde evirip çevirip. 
ilkin birinci sınıfta sevdim. ben sevdim o görmedi. 7yaşında bir çocuk için ne zor şey bilir misin kardeş. daha çocuksun, cipsinden taso çıkmasa ağlayacaksın. birini seviyorsun, o adını bile bilmiyor. bilader ben ikinci sınıfta da sevdim, üçüncü sınıfta da. ne zaman birini sevsem, görünmez biri olup çıktım. ama dünyanın kuralıdır bu, sen farkında olmazsın ama başkası da senin için görünmez olur. 
velhasıl günler kendini yineledikçe, ben kaderime ısrarla razı geliyordum. sonra büyüdüm, memleketten ayrıldım. istanbula getirmişti beni komşumuzun oğlu, yine sanayide iş bulmuştuk. kaportacıda. bizim sanayiden bi farkı yoktu, zaten her şehrin sanayisi birbirine benzer. boğazını kaşındıran mazot kokulu hava, külrengi bir gökyüzü, asfaltı on yıl önce dökülmüş delik deşik yollar ve elleri motor yağına bulanmış çırak çocuklar. 
burdaki düzene de alışmıştım. sanayiden bir orduyla aynı evde kalıyordum. mesai desen sabah 6 - akşam 8. pazar günüm vardı tek. onda da sürekli karaköye götürüyorlardı beni. onlar orda yiyişirken kapıda öksüre öksüre cıgara içmeyi öğreniyordum. sevişmiyordum kimselerle. "elim el, aklım akıl tutmak istiyordu sadece". 
istanbula az biraz alıştıktan sonra, askerde işe yarar diye düşünüp ehliyete yazılmıştım. ehliyetin ilk akşam dersinde rastgelmiştim ona. esmerdi hatırlıyorum. sorsan "sen kara ben kara" olmaz kardeş derdim. oluyormuş. adını demeyecem ama, genzim yanıyor, konuşamıyorum. 
ehliyet çıkışı bir akşam yazıldım peşine. otobüs, ordan vapurla kadıköy. is kokan bir mahallenin köşe sonu apartmanlarından birine girdi. volta attım tüm gece.faydası yok, döndüm tekrar zeytinburnuna. uyuyamadım gece. 
2gün sonra yine ehliyet vardı. çıkardım en jiletinden pantolu, ayakkabıyı. abimin yurtdışından getirdiği parfüm vardı, gerdanlıklı cafcaflı bir şişe.onu da süründüm. koyuldum kadıköy yollarına. sokakları, sapakları tek tek kazımıştım kafaya. vapurdan in, kaptır yukarı doğru. 
evinin yanındaki merdivende bekledim. her kapı sesinde üstümü başımı düzeltip, kapının önünde dimdik durdum. biraz sonra kapı tekrar açıldı. karşımdaydı. omzunda dalgalı saçlarıyla sağa sola bakınıyordu ve onu sevmem için hiçbir şey yapmasına gerek yoktu. sonra birden elim ayağım birbirine dolandı, istemsiz ona doğru adım aldım, adımımı almamla yere kapaklanmam bir oldu. heyecandan olur bana böyle. bozuntuya vermeyip, gökyüzüne daldım. kalbim boğazımda lokomotif gibi atarken, gölgesini üzerimde hissettim, tam ona doğru dönecekken "bişeyiniz varmı" diye sordu ses tellerinin en kadifesine basarak. ağzımda geveleyip durdum. yok dedim "olur bana böyle bazen". kalktım ayağa, pantolonumun çamura bulanmışlığına aldırmadan. utanmanın sınırlarına ihlal yapmışçasına kızarmıştım. koşar adımlarla kaçtım. kursa da gidemedim, o kir pasın içinde ranzanın üst katındaki yatağa kapaklandım. 
iki gün sonra yine ehliyet vardı. kendime gitmek ve gitmemek için tonla sebep sıralıyordum. gitmeye karar verdim, hani olur ya yolu kısaltacam diye sürekli sevdiğinin evinin kıyısından geçersin, hangi pencere onun odasının diye ihtimaller sıralarsın. olmaz mı sana? "olur bana böyle bazen". 
 yüksek tavanlı, taş binaydı kursun verildiği yer, buram buram merdivenaltı üretim kokuyordu. ciğerlerimi tek fırtta o kokuyla doldurup daldım sınıfa. arkadaki herhangi boş bir sıraya oturdum. hoca motordan girip şanzumandan çıkarken,ayağım dinginliğin ceddine tülakatına sövercesine sallanıyordu. bir şekilde dikkatini çekmeliyim diyordum, çekemedim. 
çıkışta o beni farketti, bir iki konuşma prosedüründen sonra "hadi vapuru kaçıracağız" diyerek kolumdan tutup sürükledi. yol boyunca o konuşuyordu, ben dinliyordum. sadece onu izliyordum. yüzünün her ayrıntısı onu sevmem için ayrı bir sebepti. 
.. 
fakat daha yazılacak onca hatıranın ihtimali varken, birgün bitti. ölüm gibi bir şeydi ama kimse ölmedi. ben demedim, özdemir asaf diye bi adam demiş. diyemem ben öyle şeyler, aklıma gelmez. 
sen daha bilmezsin ancak insanın peşini bırakmayan "ama"lar vardır kardeş. seviyordum ama aramızdaki uçurum bir "ama"ydı. ihtimal veremiyor insan ezildiğinden. şimdi ne yapar ne eder bilmem. sevdi mi onu da bilmem. bildiğim birşey varsa o da "pişmanlık zor şey kardeş". 
... 
kapının alçak penceresine tutunup ayağa kalktı, kulak arkası cıgarasını yakıp yıllardır vurduğu notalara basarak uzaklaştı...sevemedim kara gözlüm seni doyunca...

mınakoprensliği

4 yorum:

 1. Bu yazıyı okuduktan sonra, neden bilmiyorum ama, yaklaşık bi 5 dk kadar anlamsızca etrafa bakındım.. Sanırım etkiledi bu yazı beni. :)
  Eğer bi hikayeyse bu, muhteşem bi kurgu bence. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 sene olacak yorumu şimdi gördüm :/
   çok sağol 3gen'ciğim :) naptın sen kazandın mı üni'yi? en son hazırlanıyodun daha.

   Sil
 2. Bir solukta okudum...Ve garip bir hüzün kapladı içimi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hiç hüzne boğulmayalım, aman tadımız kaçmasın :))

   Sil